Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ramyun

In jos 
AutorMesaj
Tudo
Viitoare doamna insotitoare
Tudo


Mesaje : 108
Reputatie : 3
Data de inscriere : 26/04/2011

Ramyun            Empty
MesajSubiect: Ramyun    Ramyun            I_icon_minitimeSam Apr 14, 2012 7:39 am

Ramyun

Ramyun sau Ramen este cea mai populara mancare in Coreea.
Se gaseste de la ramen instant pana la restaurante de strada (ca sa zic asa) care servesc asa ceva.In Coreea ori ce copil stie sa-si prepare singur ramen.

Eu una mereu mi-am dorit sa mananc asa ceva ,mai ales ca am vazut in nenumarate seriale cum mananca asa ceva.Asa ca am umblat mereu prin magazine in cautarea acelor taitei.Si in sfarsit i-am gasit.Dupa a urmat cum sa fac ramen.Ei bine cu experienta in seriale coreene si cu ceva ajutor de pe net am reusit sa-mi fac o portie.Asa ca m-am gandit sa o impartasesc si cu voi.
Acum legat de taitei se gasesc de la firma mamamita sau rolton .Stiu ca intr-o vreme si maggi facea reclama la asa ceva.Sunt perfecti ori ce tip.

Reteta 1

Ingrediente

supa pui-preparata asa cum stiti de la mame si bunici.in stil clasic,nimic special
5-6 felii de carne taiate subtiri
1 ardei iute taiat felii( daca vreti picant)
1 ceapa mica (de preferat verde)
sare
1 ou fiert taiat in jumatate
taitei de ramen

Preparare

Fierbeti taiteii conform instructiunilor
Dupa ce au fiert, ii asezati intr-un bol impreuna cu oul
Supa (presupunem ca deja exista) se toarna peste taitei
Se prajeste carnea, apoi se adauga restul ingredientelor si se amesteca bine, maxim 1 minut
Se aseaza feliile de carne in castron alaturi de legumele prajite

Cam asta e reteta de ramen ,cea mai aproape de realitate,descoperita de mine avand in vedere ca ducem lipsa de o mare parte de ingrediente ,sau care ar fi exagerat de scumpe la noi in tara.

Reteta 2

Asta a fost prima mea incercare de ramen si nu necesita cine stie ce pentru a o gati.
Pur si simplu aveti nevoie de acei taitei pe care ii gatiti conform instructiunilor de pe punga si supa sau ciorba de ori ce fel .Punteti taiteii gatiti in castron si peste turnati supa gatita de mama cu tot cu legume si carne.Si asta e .Aveti un ramen.

Pai sper sa va bucurati de o portie gustoasa de ramen.

P.S.: garantez eu pentru ambele reete Ramyun            3705767353
Sus In jos
http://smileforalonglife.blogspot.ro/
 
Ramyun
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Despre Coreea :: Mancarea in Coreea-
Mergi direct la: